A kasírozás (ragasztás) az egyik legrégibb és legősibb technológia, amit már a történelem előtti időkben is használtak az emberek.
A kasírozás a legelső oldhatatlan kötési mód, amit az emberek ismertek. A kasírozás alkalmazásával maszkokat, bábokat készítettek, használati tárgyakat vontak be (papírmasséval), anyagokat illesztettek egymáshoz.
A kínaiak a kasírozás segítségével, a rízspapírra írt fontos adatokat védték meg az utókor számára, úgy hogy könyv formába kötötték a lapokat. Ők voltak az első könyvkötő mesterek, ők voltak az elsők akik a kasírozás technikáját alkalmazták és megörökítették a jövő nemzedékének.
A kasírozás német közvetítéssel a francia cacher szóból származik, s eredetileg azt jelenti: elrejteni, eltakarni. A szó eredeti jelentését átvitt értelembe véve, a kasírozás tematikáját először Odüsszeusz alkalmazta, ugyanis görög harcosokat takart el a kasírozás technikája által, egy faló gyomrába, a gyermeteg trójaiak balvégzetére.
Színházi kellékek készítésekor a tárgyat formázó kartont rejtették el a kasírozás segítségével, rákent festékkel, színes papírokkal, úgy hogy a tárgy megfelelő világításban, s kellő távolságból valószerűnek tűnjék. Még ma is az egyik legelterjedtebb kötési mód a kasírozás (ragasztás), s az egyik leggyakrabban használt kötőanyag a ragasztó.
A kasírozás a képkeretezés területén belül egy olyan technológia, amikor a képanyagot teljes felületében gyűrődés nélkül ráragasztjuk (kasírozzuk) valamilyen egyenletes, kemény hordozóra. A kasírozás azért fontos, hogy a kép, a poszter kisimuljon és szép egyenletes legyen, ne hullámosodjon meg a képkeretben, mert így akár üveg nélkül is keretezhető.
Csak abban az esetben alkalmazzuk a kasírozás technológiáját, ha a kép nem különösebben értékes, vagy más módszerrel nem lehet a képet bekeretezni (pl. nagyon szakadozott, hullámos, vagy régi képek esetén). A kasírozás után a hátlap, már csak speciális eljárással távolítható el sérülés mentesen, vagy még úgy sem. Értékes képek állag megóvása végett, a képkeretezés területén belül alkalmazzuk a kasírozás lehetőségét, mint konzerváló képkeretezés.
Mi az, amit kasírozni lehet?
Fotó, poszter, puzzle, papirusz, pergamen, gobelin, selyem, bőr, térkép, fénymásolat, olajfestmény, vízfestmény, krétarajz, tintasugaras- és művészeti nyomat. Az említett anyagok nagy részét kasírozás után paszpartuval is dekorálhatjuk.
Kasírozás (ragasztás), egyszerű megoldás, varázslatos eredmény.
Képkeretező cégünknél a kasírozás háromféle technológiáját alkalmazzuk:
¤ nedves-kasírozás,
¤ öntapadó száraz-kasírozás
¤ meleg-kasírozás
Ehhez a technológiához a kasírozás területén használható háromféle alaplemezt használunk:¤ kötészeti kartont (finnkarton)
¤ MDF-t (préselt falapot)
¤ hablemezt (habosított kartont)
Népszerű termékünk manapság a vászonra kasírozás. A kasírozás technikájának segítségével a poszter felületén visszaköszön a vászon struktúrája, eredeti festmény hatását keltve. Ezt később kereteztetheti, vagy a kasírozott művet vakrámára feszítve máris felakaszthatja.
Az íves térképeket a kasírozás által valamilyen vastagabb hordozóra, manapság pehelykönnyű műanyag lapokra (hablemezre) gyűrődés nélkül ráragasztjuk és a felületüket egy nagyon vékony fóliával bevonjuk. A kasírozás ilyen módon történő megoldására különleges színes tollakkal már írni is lehet és száraz vagy nedves módon letörölhetőek. A kasírozás ezen hordozóanyaga alkalmas arra is, hogy zászlócskákat, tűket tűzzenek bele.
Az összes kasírozott íves térkép keretezhető fával, fémmel vagy műanyaggal. Különleges megoldásokat is lehet alkalmazni térképeknél a kasírozás segítségével, ilyen például a mágneses térkép.